Podróże za jeden uśmiech w perspektywie, przyjaciele w każdym zakątku Europy, pokonane bariery językowej - to wszystko bez opuszczania Polski oraz żadnych nakładów finansowych. Niemożliwe... wiele osób przekonało się, że jak najbardziej realne i to na wyciągnięcie ręki.
Bez języka ani rusz
Przeglądając ogłoszenia oferujące staże, praktyki lub prace pojawia się stały kanon wymagań: obsługa komputera, doświadczenie i znajomość języka obcego. Formułka ta, jak mantra powtarza się w większości interesujących ofert.
Granice mojego świata to granice mojego języka?. Skoro można granice samemu pokonać i zwiększyć swoje możliwości poznawcze oraz szanse na rynku pracy nikt nie żałuje wydatków, czasu, ani energii na ten cel. Efekty są wymierne w stosunku do nakładów - swoboda porozumiewania się sprawia, że możemy w pełni korzystać z możliwości, jakie daje życie w otwartej Europie i świecie - nie wspominając o wymaganiach pracodawców. Ale po co wydawać pieniądze na szlifowanie języka w sztucznie wytworzonych sytuacjach sal zajęciowych skoro można ćwiczyć w rzeczywistości i to za darmo, jednocześnie pomagając innym i rozwijając siebie będąc Mentorem.
Mentor jest projektem Erasmus Student Network (ESN) międzynarodowej organizacji studenckiej non-profit pomagającej osobą przyjeżdżającym z całej Europy i świata na wymianę do Polski w stawianiu "pierwszych kroków" na naszej ziemi oraz organizacją działań, które dają im możliwość pełniejszego poznania Polski i polskich realiów.

 
Exchange your life - poznaj Europę w Polsce
"Bycie Mentorem to same plusy. Ćwiczysz język obcy w praktycznych sytuacjach, a przy tym poznajesz niesamowitych ludzi i ich "inny" świat i kulturę, w której się wychowali, przekonania i poglądy. Jest to wzbogacające doświadczenie nie tylko ze względu na polepszenie znajomości języka obcego", mówi Kasia, która była Mentorem w poprzednim semestrze. Mentor to osoba, która pomaga przyjeżdżającym do Polski w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Jest swego rodzaju ambasadorem Polski, w oczach obcokrajowca, który nierzadko pierwszy raz spotkają się z polską kulturą.
Nie trzeba być studentem, żeby zostać Mentorem, projekt jest otwarty również dla uczniów liceum.
 
Europa u Twoich stóp
Projekt Mentor daje wiele możliwości rozwoju oraz poznania Europy bez wyjeżdżania z Polski, polepsza znajomość języka obcego (można wybrać narodowość osoby, którą chcemy się zajmować) oraz sprawia, ze stajemy się otwarci, tolerancyjni i bardziej rozumiemy inną kulturę. Udział w projekcie Mentor sprawia, ze zaczynamy patrzeć z innej perspektywy na pewne procesy zachodzące w Europie sprawia, ze jesteśmy odważniejsi i chętni do poznawania nowego, podsumowuje Kasia.